تبلیغات
موفقیتدانلود پاور پوینت های زیبا .مقالات موفقیت. راز خوشبختی تغذیه مناسب مقالات دینی ومذهبی اینترنت کامپیوتر گنجینه زندگی مقالات روان شناسیپزشکی مسائل زناشویی .مسائل جنسی - ساختارهای اجتماعی تخریب و بازسازی

موفقیتدانلود پاور پوینت های زیبا .مقالات موفقیت. راز خوشبختی تغذیه مناسب مقالات دینی ومذهبی اینترنت کامپیوتر گنجینه زندگی مقالات روان شناسیپزشکی مسائل زناشویی .مسائل جنسی

دانلود پاور پوینت های زیبا .مقالات موفقیت. راز خوشبختی تغذیه مناسب مقالات دینی ومذهبی اینترنت کامپیوتر گنجینه زندگی مقالات روان

چهارشنبه 25 اسفند 1389

ساختارهای اجتماعی تخریب و بازسازی

نویسنده: رضا   

فرهنگی و هنری

 مسائل زناشویی  روان شناسی   تغذیه وبهداشت  پزشکی  اینترنت وكامپیوتر

مقالات تاریخی

 گنجینه سخن بزرگان مقالات اجتماعی  مقالات سیاسی دانلود پاورپوینت

اخبار جدید

هشدار صریح کره شمالی به سئول و واشنگتن

یك مكزیكی بزرگترین میلیاردر جهان شناخته شد

جایزه 60 میلیون دلاری برای سر قذافی!

ازدواج خواهرزاده احمدی نژاد با دختر تاجر ترک + عکس

عکس جوانی پوتین ،احمدی نژاد،سارکوزی،مرکل و اوباما

عکس جالب از جشن تولد علی کریمی روز ۱۸ آبان

پایان دنیا در سال ۲۰۱۲ ؟!

خبرنگاركیهان متهم به باج خواهی و سواستفاده شد
فارس:برقراری آرامش درمشهد با حضور ناجا

قذافی هم فراری شد،برادرچاوز پناهش داد؟

فردوسی پور عامل شکست ما مقابل ملوان است !

کرش مشاور تیم ملی !

دستگیری بازیگر فیلم ده نمكی در 25 بهمن

حملات سیاسی به حاتمی‌کیا و گشت ارشاد در برج میلاد

تلاش برای حضور جعفر پناهی در جشنواره برلین


ساختارهای اجتماعی تخریب و بازسازی

در طول چند دهه گذشته دانشمندان علوم اجتماعی و علوم انسانی این موضوع را انکار کرده اند که نهادهای اجتماعی اصولی هستند که ماهیت عینی انسان را نشان می دهند. در عوض، آنها بر این باورند که این نهادها «به صورت اجتماعی ساخته می شوند.»

منظور آنها از طرح چنین رویکردی این است که ما انسان ها از طریق انتخاب ها و کنش هایمان این نهادها را با مقاصد خاص ساخته ایم. به همین دلیل است که شاهد این تنوع در سنت های جوامع مختلف هستیم.

به عنوان اقتصاددانی که فکر می کنم میزس و هایک چیزهای زیادی را می توانند به ما یاد دهند، من هیچ چیز اشتباهی در مورد این رویکرد نمی بینم که بسیاری از نهادها به صورت اجتماعی ساخته می شوند. در واقع، من نه تنها معتقد به صحت این رویکرد هستم؛ بلکه می توانم نشان دهم این رویکرد با تفکرات میزس و هایک نیز همخوانی دارد. میزس در متونی که در دهه ۱۹۲۰ نوشته این مساله را مطرح کرده است که فرآیندهای فکری ما مقید به زبانی هستند که صحبت می کنیم. همچنین، ایده هایک در مورد اینکه که نهادها، هنجارها و سنت ها نتایج ناخواسته ای هستند که در نتیجه فرآیندهای تکاملی اجتماعی به وجود می آیند، کاملا با رویکرد مذکور هماهنگ است.

● حذر از معانی ضمنی

از دیدگاه میزسی هایکی مشکل گزاره فوق در این است که عبارت «ساخته شده» دارای معنایی ضمنی است که می تواند به سردرگمی منطقی انجامد. معمولا این واژه برای برنامه ریزی آگاهانه به کار می رود. ساختن یک بنا بدون یک برنامه که توسط معماران و مهندسان طراحی شده باشد امکان پذیر نیست. بر عکس، در جهان اجتماعی، نهادها به عنوان نتایج طراحی نشده کنش انسانی به وجود می آیند. یا به نقل از هایک که او نیز آن را از متفکر قرن هجدهم، آدام فرگوسن، نقل می کند، «آنها نتیجه کنش انسان اند، ولی نه نتیجه طراحی انسان.»

خطر اینجا است که وقتی کسی نهادهای اجتماعی را «ساخته شده» می انگارد، حتی به صورت «اجتماعی»، برداشتن دو گام بعدی بسیار آسان خواهد بود: انگاشتن اینکه می توان آنها را تخریب و بازسازی کرد. یکی از بزرگ ترین سرگرمی های علمی در علوم اجتماعی و انسانی تخریب نهادهای اجتماعی به این دلیل است که آنها به منفعت یک گروه خاص هستند. باز هم، این به خودی خود مشکلی ندارد به شرط آنکه این نکته مدنظر قرار گیرد که فرآیندی که منجر به ایجاد آن نهادها شده طراحی انسان نبوده است.

برای مثال خانواده غربی را به عنوان مثالی از یک نهاد ساخته شده به صورت اجتماعی در نظر بگیرید. درست است که بیولوژی مهم است ولی شیوه هایی که ما در خانواده به کار می بریم – مانند نقش مادر، پدر و فرزند – بیشتر نتیجه یک فرآیند تکاملی اجتماعی هستند که در فرهنگ های مختلف متفاوت هستند. در غرب این فرآیند بیشتر به نفع مردان بوده است تا زنان. این اغلب دلیل افرادی است که تمایل به تخریب نهاد خانواده و بازسازی آن دارند. در واقع، اگر ساخته شدن به معنای طراحی آگاهانه در نظر گرفته شود، برخی ها باید این موضوع را مطرح کنند که مردان فرآیند ساخته شدن را به گونه ای کنترل کرده اند که به نفع آنها باشد.

● عدم طراحی آگاهانه

اینجا است که آموخته های میزس و هایک می توانند به کمک ما بیایند. هنگامی که ما این نکته را فهمیدیم که نهادها هیچ وقت واقعا «ساخته» نشده اند – به این معنا که نتیجه طراحی آگاهانه انسان نبوده اند – می توانیم ببینیم که خانواده نتیجه برنامه ریزی نیست و با اینکه شاید به صورت غیرمتناسبی به نفع مردان عمل کرده است، به این دلیل نبوده است که مردان یا هر گروه دیگری تعمدا آن را به آن صورت ساخته اند. دیدگاه میزسی هایکی همچنین نشان می دهد که بازسازی یک نهاد برای تصحیح مشکلاتی خاص به دلیل محدودیت های دانش ما و این نکته که فرآیندهای اجتماعی طراحی نشده بهتر می توانند از آن دانش استفاده کنند به سادگی غیرممکن است.

این مساله به این معنا نیست که ما قادر به تغییر نهادهای اجتماعی نیستیم. همان طور که هایک می گوید، ما می توانیم به صورت حاشیه ای تغییراتی را ایجاد کنیم یا یک قاعده را در یک زمان تنظیم کنیم، ولی نمی توانیم آنها را به کلی دوباره بسازیم یا طراحی کنیم. این انگاشت که چنین کاری را می توان انجام داد نشانی است از آنچه هایک «خردگرایی ساختارگرایانه» می خواندش: باور نادرست به اینکه ما می توانیم اجتماع را به گونه ای که می خواهیم بسازیم. به عبارت دیگر، اگر بخواهیم سخن هایک را به گونه ای دیگر بیان کنیم، چیزی که از ابتدا ساخته طراحی انسان نبوده است، نمی تواند با طراحی انسان بازسازی شود. این درسی است که دانشمندانی که زبان ساختار اجتماعی را به کار می برند باید یاد بگیرند.


 زناشویی وبارداری
 روان  شناسی

مشكلات جنسی،علت 50در صد طلاقها

ناتوانی جنسی

انحراف جنسی چیست؟

ارگاسم در زنان

تربیت جنسی فرزندتان را جدی بگیرید


روانشناسی رنگ ها

در هر سنی چگونه با کودک بازی کنیم ؟

 روانشناسی شادی

مردان مریخی زنان ونوسی

خنده بر هر درد بی درمان دواست!

 


كودكان

دینی ومذهبی

آیا می خواهید فرزندتان نابغه باشدر

عزت نفس در كودكان

چطور كودكان را در سفر سرگرم کنیم؟

روان شناسی کودک

کودکان پیش گویی می کنند

کوچولوی دروغ گویتان را متهم نکنید

 فتوا دادن محمد ص از نگاه دکتر شریعتی

شریعتی و اسلام سیاسی

اسماعیلت را قربانی کن .

گفتگوی دوست داشتنی ما با خدا (حتما بخوانید)

مبنای حقوق بشر غربی چیست و چرا با اسلام سازگاری ندارد؟


منبع:
http://daneshjoo2010.mihanblog.com

نظرات() 
Do compression socks help with Achilles tendonitis?
یکشنبه 26 شهریور 1396 11:01 ب.ظ
This is very interesting, You are a very skilled blogger.
I have joined your feed and look forward to seeking more of your fantastic post.
Also, I have shared your website in my social networks!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

نویسندگان

  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :